Úvod Těhotenství po měsících 2. lunární měsíc

2. lunární měsíc

Na konci druhého lunárního měsíce má embryo délku 3 cm. Má už podobu lidského těla s tím, že jeho hlava je proporcionálně mnohem větší, než je tomu u narozeného dítěte. Embryo váží cca 5 gramů a už jsou zřetelně vytvořené končetiny i prsty na nich. Embryo už má také všechny orgány a tvoří se zárodky zubů v dásních. V mozku již probíhá elektrická aktivita. Tepová frekvence srdce je cca 140 - 150 za minutu.

5. týden

V tomto období vzniká třetí zárodeční list, díky čemuž se mohou vyvíjet další buňky a orgány. Objevuje se také náznak krevního řečiště. Z toho se později vyvinou cévy s krvinkami. Krevní oběh je zatím jednoduchou trubicí se srdečním základem, který začíná postupně tepat.
Už na konci pátého týdne těhotenství má embryo plochý oválný tvar. Začíná se vyvíjet trubice, která tvoří základ pro mozek, míchu a páteř. Na konci pátého týdne těhotenství se v oblasti budoucího krku dítěte tvoří prvosegmenty, ze kterých se později vyvine páteř.
Ženám v tomto období mohou již naběhnout prsa a ztmavnou prsní dvorce. Některé ženy tyto příznaky mohou zaměnit s předmenstruačním symptomem. Změny mohou nastat také ve snášenlivosti některých chutí a pachů.

6. týden

V šestém týdnu těhotenství začíná rychlý růst embrya. Vyvíjí se trávicí ústrojí (jednoduchá trávicí trubice), plíce a močový měchýř. Vznikají základy i pro další orgány. Toto období také rozhoduje o zdravém vývoji jednotlivých orgánů. Negativně na jejich vývoj může zapůsobit užívání drog či alkoholu, ale i kouření, užívání léků nebo infekční onemocnění těhotné ženy.
U embrya se zvětšuje základ mozku. Na konci šestého týdne se nervová trubice zavírá. Pulz je už zaznamenán, ale tlukot srdíčka na ultrazvuku ještě slyšet není.
Na hlavě vzniká zřetelný základ oka a začíná se tvořit i základ pro vnitřní ucho a další části orgánů a tkání.
Budoucí maminky v tomto období mohou pociťovat výkyvy nálad. Bříško se ještě nezvětšuje a váha zůstává stejná. Změnu však prodělávají prsa. Mnohé ženy ještě v tomto období nemusí vědět, že jsou těhotné. Přitom už je nutné jíst hodně vitamínů a vyvarovat se všem rizikových faktorům, zvlášť kvůli tomu, že se v tomto období tvoří základ mnohých orgánů.

7. týden

V tomto období hlava embrya tvoří poloviny celé délka tělíčka. V sedmém týdnu těhotenství se rychle vyvíjí mozek. Začínají se také rozdělovat mozkové buňky. Podle toho se jim později určí jejich funkce.
Také je utvořený základ pro dolní čelist. Ručičky rostou do délky a tvoří se zápěstí. Rovněž se začínají tvořit nožičky, které jsou zatím spíše podobné ploutvičkám. Vyvíjejí se také ledviny. Plíce se zatím jen začínají utvářet. Srdíčko už v této době pumpuje a dokonce se u něj začínají vyvíjet chlopně.
Embryo se čím dál více podobá lidské bytosti. Vznikají také základy pro pohlavní orgány a svaly.
V tomto období už většina žen ví, že je těhotná. Těhotenství provází únava, často i závratě a nevolnost. Dále se také mění prsa. Zvětšují se a prsní dvorce tmavnou. U některých žen se sníží libido a dočasně se vytratí chuť na sex.

8. týden

V osmém týdnu těhotenství se vyvíjí přední část trupu, která se zvětšuje. Vznikají budoucí paže a tvoří se budoucí prsty. Vývoj probíhá i u dolních končetin embrya. Rozlišit se už dá koleno. Základy prstů u nohy ještě nejsou vyvinuté. Dolní končetiny se totiž vyvíjejí pomaleji a déle než horní končetiny.
Srdíčko embrya má už chlopně. Hlava embrya je stále v porovnání se zbytkem tělíčka velká a ještě dlouhou dobu tomu tak bude. Vyvíjí se rovněž obličej, především oči a zevní zvukovod. Vyvíjí se i placenta.
Těhotnou ženu v tomto období velmi ovlivňují hormony. Může mít různé potíže v podobě nevolností, zácpy atd. Děloha se zvětšuje a tlačí na močovod. Proto ženy více chodí močit. To se bude postupem těhotenství zhoršovat.


Diskuse (0 komentářů)

Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Těhotenství týden po týdnu
Kontakty