Úvod Těhotenství

Těhotenství

Těhotenství, zvlášť když je plánované, je jedním z nejkrásnějších období ženy. Je to čekání na zrození nového života. Těhotenství se pojí s mnoha změnami u ženy. V následujících kapitolách si těhotenství více přiblížíme.

O těhotenství

Těhotenství je proces od početí živého potomka až do jeho narození. Těhotenství končí přirozeným porodem či císařským řezem, ale také může skončit potratem či interrupcí.
Těhotenství trvá zhruba 10 lunárních měsíců, tj. 40 týdnů. Toto období dělíme do tří trimestrů:

  • trimestr: Trvá od 1. - 13. týdne. Během prvního trimestru je nevětší riziko, že matka o embryo přijde.
  • 2. trimestr: Trvá od 14. - 26. týdne.
  • 3. trimestr: Trvá od 27. týdne do porodu.

Vypočítat předpokládaný datum porodu není obtížné, a to ani v případě, že budoucí maminka nezná přesné datum početí. Stačí od prvního dne posledních měsíčků odečíst tři měsíce a připočítat sedm dní. Děti se často nerodí v termínu. Období v rozmezí týdne před porodem a týden po porodu je v normě.

Příznaky těhotenství

Už od počátku těhotenství dochází k příznakům, podle kterých může žena své těhotenství odvodit. Vyjmenujme si alespoň hlavní příznaky těhotenství:

  • vynechání menstruace: Jde o významný příznak u žen, které mají pravidelnou menstruaci. Ne vždy však vynechání menstruace znamená těhotenství. K vynechání menstruace může dojít stresem, hormonální nerovnováhou, po rychlém úbytku či příbytku na váze atd. Naopak jsou ženy, které i v raných stádiích těhotenství mají menstruaci. Uvádí se, že jde zhruba o sedm procent žen. Jde o slabší menstruaci.
  • ranní nevolnosti: Objevují se zpravidla měsíc po početí, a i když se uvádí, že jde o ranní nevolnost, některým ženám není dobře celý den. U jiných žen se nevolnost nemusí objevovat vůbec. Nevolnosti a pocity na zvracení se začnou vytrácet většinou na začátku druhého trimestru.
  • citlivější prsa: Zpočátku se tento příznak projevuje jako pnutí, pocit těžkých prsou a někdy mohou prsy dokonce bolet. Je to dáno rostoucím těhotenským hormonem v krvi. Některé ženy mají pnutí prsou před začátkem menstruace. Pnutí většinou však není tak výrazné jako při těhotenství.
  • změna chutí a zvýšená vnímavost pachů: Důvodem je pravděpodobně rychle rostoucí hladina estrogenu v těle. Vnímání chutí a pachů je citlivější. Může se stát, že těhotné ženě se udělá špatně z pachu, který jí jinak nevadí.
  • častější močení: Krátkou dobu po otěhotnění má těhotná žena nutkání chodit na toaletu častěji. To je dáno rostoucími tekutinami v těle. Postupem těhotenství je tento problém častější, protože rostoucí děloha utlačuje močový měchýř.
  • pocit nafouklého břicha: Jde o příznak, který souvisí s hormonálními změnami v těhotenství.
  • vysoká bazální teplota: Před evolucí je nižší bazální teplota. Při těhotenství však zůstává bazální teplot zvýšená osmnáct a více dnů. Pokud si měříte bazální teplotu, může to být vhodné vodítko ke zjištění gravidity.
  • změny nálady: Na začátku těhotenství nastávají prudké hormonální změny, což se může odrážet v náladě ženy. Ženy jsou často bez příčiny smutné či podrážděné, náladové atd.
  • větší únava: Začátek těhotenství je provázený větší únavou a pocitem vyčerpání. To je dáno hormonálními změnami.

Jak zjistit těhotenství

Pokud se u vás objevují příznaky těhotenství, můžete si provést v pohodlí svého domova těhotenský test. Seženete ho v lékárně či v drogérii. Dnešní těhotenské testy jsou poměrně spolehlivé. Nutné je provádět test minimálně týden po vynechání menstruace.
Vyjde-li vám pozitivní výsledek, zamiřte ke gynekologovi, který vám těhotenství potvrdí či vyvrátí. I přes vysokou spolehlivost těhotenských testů, může test vyjít falešně pozitivní či falešně negativní.
Lékař těhotenství určí spolehlivě. Pomocí laboratorních testů krve, které prokáží těhotenský hormon (hCG). Dále se také potvrdí přítomnost plodu na ultrazvuku. Gynekolog také pozná těhotenství podle prosáklé a zvětšené dělohy či podle dalších moderních metod, mezi které patří imunologické, radioimunologické či enzymoimunologické vyšetření.

Ovulace

Při plánovaném těhotenství by se žena měla snažit vycházet z plodných a neplodných dnů. Žena totiž nemůže otěhotnět každý den v měsíci. Největší šance otěhotnění je při ovulaci. Při ní se uvolňuje vajíčko z vaječníku při prasknutí tzv. Graafova folikulu. K ovulaci zpravidla dochází 13. až 14. den od prvního dne předcházející menstruace. Vajíčko uvolněné při evoluci může být oplodněno nejpozději do 17 hodin po evoluci. Plodné období ženy lze tedy určit na dobu 11. až 14. den po začátku poslední menstruace.
Ne vždy je ale žena v tomto období plodná. Může proběhnout anovulační cyklus, při kterém ovulace neproběhne. Žena má cca 1 až 2 avoluční cykly do roka. Některé ho mají častěji a ty ženy, které ho mají stále, jsou neplodné.
Žena může zjistit, zda u ní proběhla ovulace či nikoliv měřením tzv. bazální teploty. Jde o tělesnou teplotu, která se měří ráno po probuzení po dostatečně dlouhé době klidu.
Bazální teplota si žena měří ještě na lůžku. Teplotu lze měřit z pochvy, konečníku či úst. Hodnoty naměřené bazální teploty se liší podle fáze menstruačního cyklu.
Žena by si měla hodnoty zapisovat do menstruačního kalendáře. Pokud je vše v pořádku, vytvoří zapisovaná bazální teplota křivku nižších fází do ovulace a vyšších fází po ovulaci. Pokud je křivka stejná, je třeba se obrátit na gynekologa.


Diskuse (28 komentářů)

markéta, (20. 03. 2014 15:45) Reagovat
Dobrý den dnes sem byla u doktora a řekl mi že jsem asi v pátem týdnu,ale že mám přijít ža čtrnáct dní jestli se to udrželo.Prosím co mám dělat je to naše první těhotenství.
Kateřina, (04. 08. 2014 11:53) Reagovat
Markéto, nedělejte nic. Snažte se nedělat nic, co by vaše těhotenství mohla ohrozit (např. hodně alkoholu, extrémní sporty atd.), ale jinak se chovejte běžně. Jde o to, že jste těhotná velmi krátkou dobu a v tomto období mnohá těhotenství samovolně zaniknout, aniž by se vůbec žena často dozvěděla, že vůbec těhotná byla. Za čtrnáct dní si myslím, že už bude mít plod srdíčko a pak už klesá šance, že těhotenství zanikne.
Lucka, (04. 09. 2014 05:09) Reagovat
Ovšem stále je třeba počítat s tím, že první tři měsíce těhotenství jsou rizikové a potraty v tomto období jsou dost časté. Je dobré už před otěhotněním a na začátku těhotenství jíst kyselinu listovou, která snižuje riziko potratů.
Maruš, (02. 09. 2014 14:09) Reagovat
Ahoj :) v článku si spravte EVOLUCE na OVULACE :D
kristyna, (29. 12. 2014 07:06) Reagovat
ahoj holky nevite kdy se da nejdriv urcit podle mama testu od ge (v kolika dnes tydnech sde da poznat tehotenství deuji
Jessie, (07. 01. 2015 10:19) Reagovat
U mama testu se píše, že v den vynechání menstruace, takže 14 dní po ovulaci, ale kamarádce třeba těhotenství ukázal tenhle těhotenský test už v desátý den po ovulaci, ale doporučuje se min. těch 14 dní, protože v těch úplně prvních dnech je velká šance, že sice došlo k těhotenství, ale vajíčko se neuchytí a bude odplaveno menstruací.
Míša, (05. 03. 2015 09:40) Reagovat
Já jsem zase to měla opačně. Neměla jsem tedy mamatest, ale jiný. Čtrnáctý den od početí to nic neukázalo a asi za tři dny později už byly na testu jasné dvě čárky. To bylo překvapení, druhý test jsem si dělala už jen pro jistotu a neočekávala jsem pozitivní výsledek.:)
Alice, (09. 04. 2015 19:09) Reagovat
Když jsme se s partnerem snažili o dítě, nemohla jsem vždycky vydržet a dělala jsem si těhotenský test už deset dní po ovulaci (četla jsem, že to už by se mělo prokázat) a vždycky to bylo zklamání že nic. No a když jsem opravdu otěhotněla, tak jsem si test dělala až několik dní po vynechání MS, protože ten měsíc byl hektický, moc jsme se s partnerem nesnažili, takže jsem nepředpokládala, že by to mohlo vyjít...:)
Zdena, (01. 05. 2015 17:05) Reagovat
Někdy to tak je. Když takhle slyším vyprávět holky z mého okolí. Tak často, když se snažily, tak to nevyšlo a pak se na to nesoustředily a zadařilo se. Je to nevyzpytatelné. Asi na tom něco bude, že velkou roli hraje psychika a že se na to nesmí nějak moc myslet. I když to je někdy těžký.
Iva, (05. 08. 2015 08:59) Reagovat
Někdy je to na palici poslouchat, že člověk na to nesmí myslet a být nervózní a v klidu. Asi jo, ale jsem na to alergická. Jak mám na to nemyslet, když chodím do centra asistované reprodukce a cpu do sebe hormony. Nikdy jsem si nemyslela, že to bude běh na tak dlouhou trať. Jsem z toho už zoufalá.
Katka, (02. 09. 2015 13:53) Reagovat
Já nechci radit (sama jsem otěhotněla vcelku rychle), ale někdy je třeba se trošku odreagovat, vyjet na dovolenou, říci si, že se teď snažit nebudete. Moje kamarádka podstoupila neúspěšné umělé oplodnění a pak otěhotněla přirozeně, ale samozřejmě záleží, jaké komplikace máte. U mé kamarádky to nebyl problém, který by vylučoval přirozené oplodnění.
Bára, (29. 10. 2015 14:08) Reagovat
Katko, já vím, že to asi myslíte dobře a zřejmě máte pravdu, ale myslím, že každá dlouhodobá snažilka je na větu "musíš se odreagovat" alergická. Ono to jde těžko. Když člověk tak moc chce a pořád to nejde. Změna prostředí sice udělá dobře, ale když se člověk vrátí, zase to na něj všechno padne.
Míša, (04. 11. 2015 08:54) Reagovat
Dobrý den, na to Vám musím odpovědět... S přítelem jsme se více jak rok pokoušeli o miminko a nic.. pak jsem nastoupila do nové práce a rozhodli jsme se, že s tím teda nějaký čas počkáme. Nechala jsem si předepsat antikoncepci. Tu jsem však už nezačala brát, protože se mi nedostavili měsíčky a zjistila jsem že jsem těhotná..... Jen mi to potvrzuje, že opravdu nejlépe je se odreagovat a nepřemýšlet, že vyrábíte miminko.....
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Těhotenství týden po týdnu
Kontakty