Úvod Těhotenství

Těhotenství

Těhotenství, zvlášť když je plánované, je jedním z nejkrásnějších období ženy. Je to čekání na zrození nového života. Těhotenství se pojí s mnoha změnami u ženy. V následujících kapitolách si těhotenství více přiblížíme.

O těhotenství

Těhotenství je proces od početí živého potomka až do jeho narození. Těhotenství končí přirozeným porodem či císařským řezem, ale také může skončit potratem či interrupcí.
Těhotenství trvá zhruba 10 lunárních měsíců, tj. 40 týdnů. Toto období dělíme do tří trimestrů:

  • trimestr: Trvá od 1. - 13. týdne. Během prvního trimestru je nevětší riziko, že matka o embryo přijde.
  • 2. trimestr: Trvá od 14. - 26. týdne.
  • 3. trimestr: Trvá od 27. týdne do porodu.

Vypočítat předpokládaný datum porodu není obtížné, a to ani v případě, že budoucí maminka nezná přesné datum početí. Stačí od prvního dne posledních měsíčků odečíst tři měsíce a připočítat sedm dní. Děti se často nerodí v termínu. Období v rozmezí týdne před porodem a týden po porodu je v normě.

Příznaky těhotenství

Už od počátku těhotenství dochází k příznakům, podle kterých může žena své těhotenství odvodit. Vyjmenujme si alespoň hlavní příznaky těhotenství:

  • vynechání menstruace: Jde o významný příznak u žen, které mají pravidelnou menstruaci. Ne vždy však vynechání menstruace znamená těhotenství. K vynechání menstruace může dojít stresem, hormonální nerovnováhou, po rychlém úbytku či příbytku na váze atd. Naopak jsou ženy, které i v raných stádiích těhotenství mají menstruaci. Uvádí se, že jde zhruba o sedm procent žen. Jde o slabší menstruaci.
  • ranní nevolnosti: Objevují se zpravidla měsíc po početí, a i když se uvádí, že jde o ranní nevolnost, některým ženám není dobře celý den. U jiných žen se nevolnost nemusí objevovat vůbec. Nevolnosti a pocity na zvracení se začnou vytrácet většinou na začátku druhého trimestru.
  • citlivější prsa: Zpočátku se tento příznak projevuje jako pnutí, pocit těžkých prsou a někdy mohou prsy dokonce bolet. Je to dáno rostoucím těhotenským hormonem v krvi. Některé ženy mají pnutí prsou před začátkem menstruace. Pnutí většinou však není tak výrazné jako při těhotenství.
  • změna chutí a zvýšená vnímavost pachů: Důvodem je pravděpodobně rychle rostoucí hladina estrogenu v těle. Vnímání chutí a pachů je citlivější. Může se stát, že těhotné ženě se udělá špatně z pachu, který jí jinak nevadí.
  • častější močení: Krátkou dobu po otěhotnění má těhotná žena nutkání chodit na toaletu častěji. To je dáno rostoucími tekutinami v těle. Postupem těhotenství je tento problém častější, protože rostoucí děloha utlačuje močový měchýř.
  • pocit nafouklého břicha: Jde o příznak, který souvisí s hormonálními změnami v těhotenství.
  • vysoká bazální teplota: Před evolucí je nižší bazální teplota. Při těhotenství však zůstává bazální teplot zvýšená osmnáct a více dnů. Pokud si měříte bazální teplotu, může to být vhodné vodítko ke zjištění gravidity.
  • změny nálady: Na začátku těhotenství nastávají prudké hormonální změny, což se může odrážet v náladě ženy. Ženy jsou často bez příčiny smutné či podrážděné, náladové atd.
  • větší únava: Začátek těhotenství je provázený větší únavou a pocitem vyčerpání. To je dáno hormonálními změnami.

Jak zjistit těhotenství

Pokud se u vás objevují příznaky těhotenství, můžete si provést v pohodlí svého domova těhotenský test. Seženete ho v lékárně či v drogérii. Dnešní těhotenské testy jsou poměrně spolehlivé. Nutné je provádět test minimálně týden po vynechání menstruace.
Vyjde-li vám pozitivní výsledek, zamiřte ke gynekologovi, který vám těhotenství potvrdí či vyvrátí. I přes vysokou spolehlivost těhotenských testů, může test vyjít falešně pozitivní či falešně negativní.
Lékař těhotenství určí spolehlivě. Pomocí laboratorních testů krve, které prokáží těhotenský hormon (hCG). Dále se také potvrdí přítomnost plodu na ultrazvuku. Gynekolog také pozná těhotenství podle prosáklé a zvětšené dělohy či podle dalších moderních metod, mezi které patří imunologické, radioimunologické či enzymoimunologické vyšetření.

Ovulace

Při plánovaném těhotenství by se žena měla snažit vycházet z plodných a neplodných dnů. Žena totiž nemůže otěhotnět každý den v měsíci. Největší šance otěhotnění je při ovulaci. Při ní se uvolňuje vajíčko z vaječníku při prasknutí tzv. Graafova folikulu. K ovulaci zpravidla dochází 13. až 14. den od prvního dne předcházející menstruace. Vajíčko uvolněné při evoluci může být oplodněno nejpozději do 17 hodin po evoluci. Plodné období ženy lze tedy určit na dobu 11. až 14. den po začátku poslední menstruace.
Ne vždy je ale žena v tomto období plodná. Může proběhnout anovulační cyklus, při kterém ovulace neproběhne. Žena má cca 1 až 2 avoluční cykly do roka. Některé ho mají častěji a ty ženy, které ho mají stále, jsou neplodné.
Žena může zjistit, zda u ní proběhla ovulace či nikoliv měřením tzv. bazální teploty. Jde o tělesnou teplotu, která se měří ráno po probuzení po dostatečně dlouhé době klidu.
Bazální teplota si žena měří ještě na lůžku. Teplotu lze měřit z pochvy, konečníku či úst. Hodnoty naměřené bazální teploty se liší podle fáze menstruačního cyklu.
Žena by si měla hodnoty zapisovat do menstruačního kalendáře. Pokud je vše v pořádku, vytvoří zapisovaná bazální teplota křivku nižších fází do ovulace a vyšších fází po ovulaci. Pokud je křivka stejná, je třeba se obrátit na gynekologa.


Diskuse (28 komentářů)

JOHANA, (12. 04. 2012 12:46) Reagovat
My už se s manželem pokoušíme o dítko přes rok a pořád nic...Docela mě to začíná stresovat a vím, že to vůbec není taky dobrý napočetí. Citím se jak ve spirále. Snad se to povede. Nějak se mi nechce do asistované reprodukce, i když pokud to nepůjde jinak, podstoupím jí. Máte s ní někdo zkušenosti? Ať už pozitivní či negativní. Spíš mi jde o to, o jak víc zvětšuje šanci na otěhotnění.
ANET, (16. 04. 2012 11:42) Reagovat
Já jsem si zrovna dnes na gynekologii potvrdila, že jsem těhotná, a to v sedmém týdnu. Už se nemůžu dočkat. Vůbec nevím, jak to do porodu vydržím.:)
LENKA, (28. 05. 2012 09:32) Reagovat
Budete si připravovat výbavičku, zjišťovat informace o těhotenství a věřte, že vám to uteče jako voda, alespoň já to tak měla. Akorát ty poslední dny do porodu byly dost zdlouhavé a unavující.
jajka, (17. 08. 2012 12:07) Reagovat
Já jsem ze začátku těhotenství si pořád říkala, jak je na všechno dost času, ale všechno to tak rychle utíkalo, že jsem pak byla ve stresu, jestli vůbec všechno stihnu. Teď už je malé půl roku.:)
ccc, (24. 10. 2012 12:54) Reagovat
Dobrý den,máte někdo za sebou umělé oplodnění? Zajímalo by mě nějaké postřehy, co člověk běžně na netu nenajde a také na kolik se vám to nakonec vyšplhalo finančně. Děkuji.
Katka, (05. 04. 2013 04:26) Reagovat
A ona to neplatí pojišťovna? Myslela jsem, že první dva nebo tři pokusy (teď nevím), jsou pojišťovnou hrazené...
Zoe, (23. 04. 2013 05:13) Reagovat
Samotné pokusy sice pojišťovna hradí, ale kolem umělého oplodnění je ještě mnoho různých poplatků za léky atd., takže úplně zadarmo to není. Neměla jsem umělé oplodnění, takže nevím, ale mám dojem, že do několika tisíc korun se to vyšplhá určitě.
Eli, (15. 05. 2013 05:46) Reagovat
Hm...tak to je asi dost finančně náročné pořídit si miminko umělým oplodněním.:( A že to potřebuje stále více páru, alespoň mě se to zdá, že v mém okolí jich je více než kdy jindy.
Pavlína, (14. 06. 2013 13:56) Reagovat
A čím myslíte, že je nutné čím dál častější umělé oplodnění? Já myslím, že je to celkově životním stylem, ale i tím, že ta možnost tu prostě je, ale moje mamka mě pořád říká, že je to tím, že to necháváme až do staršího věku a pak se divíme. Trochu mě tím stresuje. Je mi 29 a dítě plánuji nejdříve tak za dva roky. Je to špatně? Já sama nevím. Někdy mám pochyby, jindy si říkám, že není kam spěchat...
Alice, (02. 07. 2013 13:29) Reagovat
to si musíte rozhodnout sama. Není asi dobře, že ženy čím dál odkládají těhotenství a mateřství, ale zase posouvá se i hranice rizikovosti. dříve to bylo přes třicet let ženy, teď je to až přes 35. Má to své výhody a nevýhody. Nedá se to říct jednoznačně. Já měla dítě v rovných 30 (otěhotněla jsem už před třicítkou) a myslím, že to bylo akorát.
kk, (01. 08. 2013 13:33) Reagovat
Když má jít vše tak, jak má, může žena otěhotnět až po třicítce a nevadí to, ale potíž je, že dopředu ženy nevím, jak to půjde, jestli nebudou mít problémy s otěhotněním atd. Někomu to trvá třeba pět let, a to když je ženě už hodně přes třicet, tak to už docela problém je.
Iveta, (10. 09. 2013 07:28) Reagovat
Na tom něco bude. Také jsem chtěla dítě až po třicítce. Povedlo se mi naštěstí otěhotnět do půl roka. Ani jsem nečekala, že to bude takhle rychle a jsem ráda. Ono se potom stresovat...Teď je malé rok a pokoušíme se o druhé. Tak snad to také půjde rychle.:)
Dáša, (04. 10. 2013 13:55) Reagovat
Je mi 42.let a ted mi gynekolog oznámil, že jsem v 5.týdnu těhotenství. Máme s přítelem velkou radost. Dnes jsem začala trošku špinit a pobolívá mě v podbřišku, volala jsem mudr.a prý je to možné, že se zahnízduje vajíčko. Máte s tím některá zkušenost? Docela mě to vyděsilo, tak mám klidový režim. Děkuji za jakoukoliv odpověd.
Eva, (16. 10. 2013 11:12) Reagovat
Ahoj Dášo...mně je 34 let. S manželem se snažíme 13 let o mimčo. Do těch 30 to ještě šlo, ale pak jsem začla být nervózní, že to nejde. Dnes jsem 9tt, na utz vše v pořádku a ráno jsem začla špinit a také mě pobolívá v podbřišku. Také se bojím jelikož je to vymodlené. Já budu zítra volat doktorce, určitě se také poraď je to pro klid duše. Přeju Ti ať je vše v pořádku. Ty 3 měsíce jsou rizikové.
eris-doris, (15. 10. 2013 11:26) Reagovat
Dášo ano může to být hnízdění ale rozhodně bych se nechala i vyšetřit možná se zbytečně moc bojim protože jsem o první dítě přišla a jsem těhotná znova a furt všechno řešim všeho si všímám a všechno mě děsí ale opravdu co se týče bolesti a krvácení vážně nepodceňuj hodně štěstí :)
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Těhotenství týden po týdnu
Kontakty