Úvod Těhotenství po měsících 1. lunární měsíc

1. lunární měsíc

Na konci prvního lunárního měsíce je embryo velké 8 mm. Velkou část tvoří hlavový konec. Na něm se již tvoří základy pro oči, uši a nos. Na končetinách jsou už základy pro prsty. Začíná být srdce a dochází k tvoření plic.

1. týden

První týden těhotenství se počítá podle menstruace, takže je jím určen týden od prvního dnu poslední menstruace, pokud žena menstruuje pravidelně. Žena v tomto období často ještě těhotná není.

2. týden

Teprve na konci druhého týdne dochází k oplodnění vajíčka ve vejcovodu (viz. oplodnění). Poté dojde k uhnízdění blastocysty v děložní sliznici. Dodává embryu výživu, protože zatím ještě nevznikla placenta.

3. týden

Ve třetím týdnu těhotenství se zygota (jednobuněčné vajíčko) dělí na další buňky. Dělení pokračuje až do čtvrtého dne po početí. V té době vajíčko dorazí do dělohy. Má už více než stovku buněk. Zygota má dvě vrstvy. Vnitřní vrstva je embryo a vnější vrstva tvoří placentu, která bude embryo vyživovat.
Embryo má tři vrstvy tkáně. Vnitřní vrstva představu dýchací a zažívací ústrojí. Prostřední vrstva je tvořená ledvinami, pohlavními orgány, kostmi, svaly, oběhovým systém a chrupavkami. Vnější vrstva představuje kůži a nervy.
V tomto období stále ještě budoucí maminka neví, že je těhotná. Těhotenský hormon se začíná tvořit po vnoření oplodněného vajíčka do dělohy. Už v tomto období je však vhodné dbát na zdravou životosprávu. Důležitý je především příjem kyseliny listové, která je důležitá pro zdravý vývoj miminka. Právě pro to, že už v tomto období je důležitá výživa, je vhodné, aby žena již při snaze o miminko dbala na správnou životosprávu.

4. týden

I když se z pohledu gynekologie a porodnictví počítá čtvrtý týden těhotenství, je to teprve druhý týden od oplodnění. Většina žen v tomto období ještě neví, že je těhotná, i když budoucí maminka už může některé těhotenské změny pociťovat.
Zárodek je v tuto dobu umístěný v děložní sliznici. Při usazování (nidaci) někdy dojde k porušení drobných cév. Kvůli tomu dochází ke „špinění“, které si někdy ženy mohou splést s menstruací.
Toto období představuje pro vývoj vajíčka kritickou fázi. Mnoho vajíček v této době zanikne, ale také se může zjistit, že jde o mimoděložní těhotenství. V takovém případě je nutné provést potrat. Ženy s mimoděložním těhotenstvím však často potratí spontánně.

Tip pro vás: Máte problémy s otěhotněním? Využijte služeb centra asistované reprodukce na umělé oplodnění Praha. Všechny služby jsou poskytovány zcela diskrétně a s vysokým procentem úspěšnosti oplodnění!


Diskuse (0 komentářů)

Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Těhotenství týden po týdnu
Kontakty