Úvod Plánování těhotenství

Plánování těhotenství

Pokud se partneři rozhodnou mít dítě, je třeba se tomu přizpůsobit. Rozhodně by měla žena vynechat ze svého životního stylu kouření, alkohol, očkování a měla by se zaměřit i na správnou výživu, která bude obsahovat mnoho vitamínu a výživných látek. Pro dobrou kondici je dobré začít se cvičením. Přípravu na plánované těhotenství je vhodné začít minimálně tři měsíce před plánovaným početím.

Věk partnerů plánující dítě

V poslední době je trendem, že ženy odkládají otěhotnění do vyššího věku, čímž se otevírá otázka, zda jde o správný krok.
Jaký je optimální věk matky? Z biologického a genetického hlediska by žena měla optimálně otěhotnět v období mezi 20. - 24. let. Mnohé ženy však v tomto věku ještě nejsou ekonomicky zajištěné, a tak těhotenství odkládají do pozdější doby. To se týká především dívek, které chtějí dosáhnout vysokoškolského vzdělání.


Před 20. rokem ženy jsou sice biologicky schopné otěhotnět, ale nejsou ještě duševně připravené na těhotenství a následné mateřství.
Čím je žena starší, tím klesá pravděpodobnost prvního otěhotnění. To se týká především matek nad 30 let.
Rizikovější bývá těhotenství žen po 35. roce jejich života. Zde narůstá riziko vývojových vad plodu. Je zde pravděpodobnější např. narození dítěte s Downovým syndromem. Právě proto je každá těhotná žena nad 35 let považovaná za rizikově těhotnou a rizikovou rodičku.
Těhotná žena nad 35 let by se měla podrobit speciálnímu vyšetření, které je zaměřené na diagnostikování vrozených vývojových vad. Dále by měla pravidelně navštěvovat prenatální poradnu a pečlivě dodržovat vše, co se ženám v těhotenství doporučuje.
Na zdraví dítěte a možnosti otěhotnění se projevuje i věk otce. Ne však tak výrazně jako věk ženy.

Oplození

Oplodněním začíná těhotenství. Oplodnění neboli fertilizace vzniká splynutí dvou pohlavních buněk v zygotu za účelem vzniku nového organismu. K oplodnění u lidí dochází vpravením spermie do dělohy. Spermie obsahuje kromě pohlavní buňky i cukry a proteiny, díky kterým může spermie v ženském těle žít kolem 48 hodin. Díky bičíku se spermie pohybuje a může se tak dostat do dělohy.
Při oplození se spermie s vajíčkem většinou střetnou ve vejcovodu a poté se dostanou do dělohy, kde zakotví. Spermiová buňka se dostane k vajíčku díky malého váčku enzymů, kterými naruší povrch vajíčka. Narušení povrchu vajíčka může trvat až 20 minut.
Uhnízděním vajíčka začíná těhotenství. Oplodněné vajíčko se však do dělohy dostává až cca čtyři dny po oplodnění. Až poté se uhnízdí.


Diskuse (52 komentářů)

Veronika, (02. 03. 2012 18:32) Reagovat
Jak poznám že jsem těhotná? Kromě většího bříčka a vynechání menstruace. Děkuji.
AGÁTKA, (10. 05. 2012 09:59) Reagovat
Tak větší bříško na začátku těhotenství není. Naopak na začátku těhotenství se spíš hubne. Jinak častými příznaky jsou bolení prsou, raní nevolnosti. Nu a na počátku musí stát nechráněný pohlavní styk. Pak si člověk příznaků více všímá. Dobré je, že těhotenské testy jsou dnes dost spolehlivé.
EVA, (04. 06. 2012 05:47) Reagovat
Je mi 35 let a rozhoduji se, zda mít druhé dítě. Bojím se rizik, které souvisí s mým věkem. Na druhou stranu nevím, jak velká rizika to jsou. Jestli je to minimální šance ,že se něco stane nebo ne. Všude čtu, že ženy po 35 jsou rizikovější, ale jak je to procentuálně, popřípadě na co všechno si dát pozor nevím. Nevíte někdo o této problematice více?
Naty, (12. 06. 2012 10:44) Reagovat
Poraďte se s gynekologem. Ono záleží asi na víc faktorech než jen na věku a ženy v třiceti pěti dnes ještě rodí normálně. Je samozřejmě matku více hlídat a je to rizikovější, ale myslím, že spíš co se týče otěhotnění. Jako že už to tolik nejde jako třeba v 25.
Naďa, (11. 07. 2012 09:12) Reagovat
Obecně se dnes soudí, že nad 35 let je těhotenství rizikové, ale pokud už jedno dítě máte, tak je to méně rizikové. Na druhou stranu medicína je vyspělá a gynekolog si vás pohlídá. Součástí budou vyšetření atd. Je ale fakt, že v tomhle věku je už menší šance, že vůbec otěhotníte.
Táňa, (20. 07. 2012 07:16) Reagovat
Rozhodla jsem se mít prvního potomka ve třiceti letech, tedy s tím, že ve třiceti se o něj začneme snažit. Chtěla bych ho mít do třiceti dvou let. Myslíte, že je tu reálná šance, že to tak bude. Hodně lidí mi tvrdí, že otěhotnět po třicítce je těžké, ale nezdá se mi to. Vždyť dnes už se po třicítce rodí normálně ne?
Ana, (26. 07. 2012 06:47) Reagovat
To je tak strašně individuální...Některé ženy mohou mít problémy, u jiných se otěhotnění povede hned. Obecně platí, že dnes už po té třicítce to skutečně není tak problematické. Tělo ženy stárne pomaleji než dříve. Držím palce ať se potomek povede podle plánů.:)
Zita, (15. 08. 2012 07:31) Reagovat
My jsme se s partnerem začali také o potomka pokoušet ve třiceti a povedlo se nám to po pěti měsících, což si myslím, že je v pohodě. Bála jsem se, že to bude trvat mnohem déle.
Dagmar, (10. 09. 2012 10:19) Reagovat
Je mi třicet a od října vysazuji antikoncepci, tak jsem na to zvědavá. Doufám, že se mi povede otěhotnět tak do půl roku. Pak se bojím, že bych se začala příliš stresovat, že to nepůjde. Držte palečky...
Merry, (05. 10. 2012 10:24) Reagovat
Palečky držím, jenom žádné stresy. ty tomu nepomůžou. Snad se zadaří, ale dejte si více než půl roku. Přeci jen po třicítce to jde už trošku hůř. Mé sestře, které měla dítě také ve třiceti, resp. 31, trvalo rok než otěhotněla, ale do dvou let je to prý ještě normální.
Jitka, (11. 12. 2012 14:36) Reagovat
Je to holt nevyzpytatelné. Já jsem vysazovala antikoncepci ve 28 s tím, že jsem ještě nechtěla otěhotnět hned, ale říkala jsme si, že tak za rok nebo alespoň za několik měsíců, ale otěhotněla jsem hned druhý měsíc. Na druhou stranu, když si někde čtu, jak některým ženským otěhotnět nejde, tak jsem za to strašně ráda.
Andy, (17. 10. 2012 11:01) Reagovat
Holt nejde všechno hned. Také jsme s tím měla problémy. Myslím jako smířit se s tím, že musím čekat a neovlivním to. Jsem zvyklá si jinak své záležitosti plánovat a tady to holt nejde.
Eva, (12. 02. 2013 06:10) Reagovat
My se s manželem snažíme půl roku, snažím se nestresovat, spíše na to, že se snažíme nemyslet. Zatím to docela jde, ale bojím se, že jakmile to překročí jeden rok (to jsem si tak nějak řekla, že by bylo dobré, abych otěhotněla), tak se bojím, že tomu hodně propadnu.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Těhotenství týden po týdnu
Kontakty