Úvod Porod

Porod

Porod představuje proces, při kterém se z plodu stává samostatný jedinec. Je úspěšným ukončením těhotenství.
Porod zpravidla začíná prasknutím plodového vaku a odtokem plodové vody. Také se objevují stále častější kontrakce. Podle nich poznáte, kdy zamířit do porodnice. Ženy by se měly vydat do porodnice v případě, že se kontrakce opakují každých 10 minut a trvají kolem jedné minuty.

Fáze porodu

Porod můžeme rozdělit do tří fází. Jsou jimi:

  • fáze otevírací: V této době se díky děložním stahům otevírá a zkracuje děložní hrdlo. Postupně se vytvoří souvislý porodní kanál, který umožní porod. Dojde k tomu díky hormonu oxytocin. Doba mezi jednotlivými kontrakcemi se zkracuje a prodlužuje se doba, po kterou kontrakce trvá. Doba porodní má různou dobu trvání. Někdy to může být přes 10 hodin, jindy je to kolem šesti hodin. Je to individuální. Tato fáze obecně déle trvá u prvorodiček.
  • fáze vypuzovací: Během této doby dojde k vypuzení miminka z dělohy. Děložní stahy nutí ženu tlačit. Plod by měl vycházet čelem k matčině hrázi. Tato poloha přispívá ke snadnějšímu porodu. Důležité je, aby v této fázi žena správně dýchala. To se naučí v předporodních kurzech, na které většina těhotných žen dochází. Pokud má dítě obvyklou polohu, dochází nejdříve k porodu hlavičky a dále ramínek a zbytku tělíčka. Brání-li cokoliv spontánnímu porodu, dochází k císařskému řezu. To může být např. při hrozbě, že dítě bude mít během porodu nedostatek kyslíku.
  • fáze porodu placenty: Po narození miminka dochází ještě k vypuzení placen. Tato fáze je různě dlouhá. Někdy lékaři urychlují vypuzení placenty tlakem na dělohu či injekcí, jindy je porod placenty přirozený.

Diskuse (26 komentářů)

MARCELA, (20. 04. 2012 06:12) Reagovat
Ještě jsem nerodila, takže mě to trochu děsí. Jsme teď ve čtvrtým těhotenství. Na druhou stranu si říkám, zvládly to všechny, zvládnu to taky. Jen, aby nenastaly žádné komplikace...
ZUZKA, (23. 05. 2012 05:19) Reagovat
Tak neznám ženskou, kterou by porod neděsil. Je to normální. Člověk se obává neznámého a také u každé ženy porod probíhá trochu jinak. Já jsem to čekala mnohem horší. Měla jsem vcelku lehký porod a vám přeji to samé.
Heli, (07. 06. 2012 06:14) Reagovat
Kéž by...Je fakt, že někdo porodí rychle a u někoho to trvá. Já jsem teď na začátku těhotenství a ještě jsem nerodila, ale kamarádka si prošla docela ošklivým porodem, který navíc trval 23 hodin. To si vůbec nedokážu představit.
Verča, (07. 07. 2012 05:53) Reagovat
Hlavně se holky nenechte moc strašit. Každá holka (žena), která nerodila se bojí, shromažĎuje kolem sebe informace a často se děsí, co všechno může nastavit. Hlavně být v klidu a ono to všechno dobře dopadne. Zvládlo to už tolik těhulek, zvládnete to taky. Držím palce.
Majda, (13. 08. 2012 14:52) Reagovat
Také se utěšuju tím, že to zvládla každá ženská, tak musím taky. Je asi samozřejmé, že se člověk bojí neznámého, ale ono se to podá. Říkám si, že ta bolest bude stát za to. Budu mít konečně prcka na světě. Už se moc těším. Tedy na toho moje škvrně, ne na ten porod.:)
Marie, (25. 08. 2012 13:51) Reagovat
Já tedy měla docela lehký porod. Rodila jsem jednou, a protože jsem plašan, tak jsem se bála, že to bude mnohem horší. Ne že by to byla úplná pohodička, ale zvládnout se to dá, samozřejmě pokud nenastanou žádné komplikace. Všem přeji, aby vše probíhalo hladce.
Líba, (04. 09. 2012 11:10) Reagovat
Dobrý den,chtěla jsem se jen zeptat, co si myslíte o to, jestli by chlap měl být u porodu nebo ne. Já o tom přemýšlím a na jednu stranu bych tam chtěla mít oporu, na druhou stranu si nejsem jistá, jestli je to zrovna dobré. Ani nevím, jestli je to dnes hodně obvyklé, nebo spíše výjimečné.
Petra, (06. 09. 2012 06:31) Reagovat
Já si myslím, že dnes už hodně chlapů chodí k porodu, ale rozhodnutí je na tom konkrétním páru. Pokud partner chce,, tak proč ne, ale ne každému se chce a v tom případě bych ho rozhodně nenutila.
Bee, (12. 09. 2012 10:04) Reagovat
Přistupuje se ještě dnes v některých případech ke klešťovému porodu? Četla jsem, co všechno to může způsobit a docela mě to vyděsilo.
andrea, (10. 12. 2012 08:41) Reagovat
Myslím, že se kleště používají minimálně, jestli vůbec, ale místo toho se používá tzv. vex. Je využívaný v podobných případech, ve kterých se dříve používaly kleště.
Vanesa, (17. 04. 2013 12:51) Reagovat
A co si přesně mám představit pod pojmem vex? Je to něco jako kleště, nebo to vypadá úplně jinak. Ještě jsem nerodila, ani nejsme těhotná, ale chystám se otěhotnět a leccos už jsem si přečetla, ale s tímhle pojmem jsem se ještě nesetkala.
Leni, (12. 07. 2013 07:56) Reagovat
Vex je (když to přeženu) něco jako zvon či vysavač a používá se třeba, když je matka vyčerpaná nebo to nejde. Dítě to jakoby vysaje. Klešťové porody se ještě občas dělají. je to alternativa k tomu vexu. Lékař vyhodnotí situaci a rozhodne se co je lepší. Vex by měl být také bezpečnější než kleště.
Blanka, (04. 10. 2012 10:21) Reagovat
Zajímalo by mě, jak přesně probíhá vyvolávaný porod. Za jak dlouho se lékařům podaří vyvolat a je to spolehlivé, nebo se to prostě u některé těhulky nepodaří?
Iveta, (14. 11. 2012 08:12) Reagovat
Tak já jsem tedy naštěstí vyvolávaná porod neměla, ale slyšela jsme, že ti podávají nějaké vyvolávací léky několik dní (2 až 3), pak by měl přijít porod, ale je fakt, že to prý někdy jde ztěžka. Pokud to vůbec nejde, tak se po určité době přistupuje k císařskému řezu.
Zdena, (23. 12. 2012 11:19) Reagovat
Jsem podruhé těhotná. První porod jsem měla docela komplikovaný a dlouhý. Dokonce jsem se po něm zařekla, že už druhé dítě mít nebudu, ale naštěstí mě to pustilo. Mám samozřejmě obavy z toho, abych zase nerodila zdlouhavě, ale na druhou stranu si říkám, že už snad mám smůlu vybranou. Nakonec vše dobře dopadlo a mám zdravého chlapečka, a to je nejdůležitější.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Těhotenství týden po týdnu
Kontakty