Úvod Těhotenství po měsících 10. lunární měsíc

10. lunární měsíc

V desátém lunárním měsíci dosahuje plod všech známek zralosti a dítě je připravené narodit se. Má délku kolem 50 cm a hmotnost až 3 500 gramů (někdy více). Kůže je napjatá a je pokrytá mázkem, což je mazlavá hmota vytvořené kožními mazovými žlázkami. Lanugo již zmizelo.

36. týden

Dále pokračuje růst plodu, jeho přibírání na váze a vývoj kostí. Prvotní ochlupení opadává a dokončuje se také vývoj lebky. Lebeční švy však nejsou spojené. K jejich spojení dochází až po porodu. Jinak by se velmi těžko miminko rodilo.
U žen se více objevují poslíčci. V této době chodí už žena na těhotenské prohlídky každý týden. U těhotných žen se objevují otoky a bolesti nohou a i nadále se ženám hůře dýchá. Běžné jsou i bolesti zad, pánve atd.

37. týden

V mnohých případech dochází v 37. týdnu k poklesu dělohy. Někdy už k němu dochází v předchozích obdobích. Vyvíjí se ještě prsní bradavky plodu a zpevňují se chrupavky v těle.
Miminka narozené v 37. týdnu zpravidla nemají žádné komplikace.
Gynekolog provádí kardiografické vyšetření plodu, které mnohé vypoví o srdečních ozvách. Od nich lze vyvodit, kdy se miminko narodí.
Těhotenství je už v tomto období velmi únavné a ženu kdeco bolí. Těhotné ženy také pociťují neustálé horko a únavu.

38. týden

Plod je připravený na porod. Nadále pokračuje jeho růst. Zpravidla již váží více než tři kilogramy. Do této doby už došlo k ustálení miminka v určité poloze, nejčastěji hlavičkou dolů. Dozrávají nervové buňky a obalují nervová vlákna. Tento proces bude probíhat i po narození miminka.
Těhotné maminky v tomto období už jen čekají na porod. Časté jsou stahy dělohy.

39. týden

Miminko je vyvinuté. Dozrávají nervové buňky a porod se blíží. Může začít kdykoliv. Blížící se porod pozná doktor podle děložního čípku, který je v této době měkčí a tenčí. Připravuje se na rozevření, které umožní porod dítěte.

40. týden

Čtyřicátým týdnem zpravidla končí těhotenství. Některé matky se ani tohoto týdnu nedočkají a porodí dříve. Jiné mohou přenášet. To je individuální.


Diskuse (0 komentářů)

Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Těhotenství týden po týdnu
Kontakty