Úvod Těhotenství po měsících 3. lunární měsíc

3. lunární měsíc

Na konci třetího lunárního měsíce těhotenství dosahuje  délky 9 cm. Má hmotnost 20 gramů. Plod má již chrupavčitý základ kostry. Končetiny jsou také vybavené prstíky. Vyvíjí se mužské a ženské pohlavní orgány. Ještě je však velmi obtížné určit budoucí pohlaví dítěte. V tomto období je také dokončen vývoj placenty, který plod vyživuje.
Tlukot srdce plodu je už slyšet na stetoskopu a plod reaguje na dotyk. Plod pohybuje hlavou a svírá pěsti.

9. týden

V devátém týdnu těhotenství má embryo kolem dvou až tří centimetrů. Hlava embrya je stále oproti trupu velká. Vyvíjí se dále obličej miminka. Formují se základy nosních dírek, dále se vyvíjí i oči a ústa. Je vytvořený i základ brady, který je dost široký.
Z vnitřností začíná růst tenké střevo a tvoří se základ jater. Zárodek je na začátku devátého týdne ještě stočený, potupně však dochází k jeho narovnávání.
Dále se také vyvíjejí končetiny embrya. To se týká především prstů. Jejich základy jsou spojené plovoucími blánami. V tomto období mizí ocásek a místo něj se formuje kostrč.
U žen stále ještě dochází ke změnám prsou, časté jsou i výkyvy nálad. Mnohdy se mění i kvalita vlasů a pleti. U některých žen vedou změny k horší kvalitě, u jiných se kvalita lepší. Mění se také krevní oběh budoucí maminky.

10. týden

V tomto týdnu se embryo mění v plod, který se více podobá skutečnému živému miminku. Některé publikace i odborníci se liší. Někde se uvádějí za přelomový již osmý týden těhotenství.
Plod se v desátým týdnu těhotenství více hýbe, i když těhotná žena ještě tyto pohyby nepociťuje. V této době tvoří stále cca polovinu těla hlava. Celkově má ale plod více lidských rysů. Obličej už začíná být zřetelný. Je však malý. Mnohem větší je mozková část. Více se také vyvíjejí pohlavní orgány a trávicí trubice. Pohlaví miminka však stále ještě není možné určit. Dále také rostou prsty a kosti v končetinách. Tvoří se svaly a hlubší vrstvy kůže. Nadále se také zkracuje ocasní konec plodu.  
V 10. týdnu je dokončený vývoj srdce a už se započaly vyvíjet všechny důležité orgány.
U budoucí maminky je v této době přírůstek na váze zhruba kolem dvou kilogramů. Těhotná žena se může cítit unavená, typické jsou i výkyvy nálad či neustálý pocit hladu.

11. týden

V 11. týdnu těhotenství se více vyvíjí lebka a svaly plodu. Brada, která je ještě v 10. týdnu velmi výrazná, začíná ustupovat. Vyvíjí se také oči a srůstají oční víčka. Vývoj je patrný i u vnitřních orgánů a některé začínají už fungovat. Vyvíjí se obratle i žebra, která jsou dobře viditelná. Kosti se dále budou vyvíjet celé těhotenství, ale i po porodu.
U ženy se dále zvětšuje pánev a zvětšuje se i placenta tak, aby mohla dodávat miminko kyslík a živiny v množství, které potřebuje.
Dítě se v těle matky pohybuje vcelku hodně (může si i cucat prst), ale matka pohyby ještě necítí.
Těhotné ženy už v tomto období méně trpí těhotenskou nevolností. Častěji se jim chce močit kvůli utlačování močového měchýře dělohou. Je třeba si také dát pozor na zvýšené riziko infekce močových cest.

12. týden

V dvanáctém týdnu se dále vyvíjí lebka dítěte. Hlava plodu je stále hodně velká. Celkově se mění její podoba. Rysy obličeje jsou jemnější a stále se více přibližuje své konečné podobě. Dobře rozpoznatelná je také páteř, která je tvořená obratli. Pokračuje také další odlišování pohlavních orgánů. Stále však nelze říci, jestli půjde o chlapečka nebo o holčičku. I další orgány se stále vyvíjejí.
Plod je již schopný produkovat hormony v mozku, konkrétně v hypofýze (podvěsek mozkový). Má už také vyvinuté reflexy.
Budoucí maminky v této době pociťují menší únavu. Toto období je vhodné pro začátek různých těhotenských kurzů či cvičení určených pro těhotné ženy.


Diskuse (0 komentářů)

Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Těhotenství týden po týdnu
Kontakty