Úvod Těhotenství po měsících 4. lunární měsíc

4. lunární měsíc

Na konci čtvrtého lunárního měsíce má plod délku 16 cm a jeho hmotnost činí 120 gramů. Není ještě vytvořený podkožní tukový polštář, ale tělo je již pokryté jemnou svraštělou kůží červené barvy. Kůže je opatřená velmi jemnými chloupky, které se nazývají lanugo.
Ve čtvrtém měsíci již plod dokáže rozeznat hlas matky. Matka v tomto období poměrně rychle přibývá na váze.

13. týden

Ve třináctém týdnu se plod zvětšuje, především jeho tělová část. Hlavička je dost velká.
Plod má spojená víčka. Tvoří se základy mléčných zubů a dále se vyvíjí ušní boltec. Změny prodělává i přední stěna trupu. Zvětšuje se bříško plodu a krvinky se už netvoří pouze v játrech, ale také ve slezině. Funkční jsou i ledviny. Tvoří moč vylučovanou do plodové vody.
Do tohoto období je žádoucí podstoupit vyšetření, které odhalí, zda plod nemá Dawnův syndrom. Odhalit lze i jiné chromozomální změny.
Budoucím maminkám v tomto období více roste bříško a většinu už je na čase přistoupit k nákupu nového oblečení, které se přizpůsobí proporcím těhotné ženy. Většina žen v tomto období zatím výrazněji nepřibrala.
Těhotné ženy mohou mít problémy s krvácením z dásní. Je vhodné posílit péči o chrup. Matky by měly přijímat více vápníků. Jinak může dojít ke zhoršení kvality zubů.

14. týden

Od 14. týdne začíná druhý trimestr těhotenství. Plod rychleji roste, to se týká především končetin. Končetiny jsou však zatím velmi tenké. Plod dál porůstá jemným ochlupením, které mu vydrží téměř až do porodu. Lanugo má ochrannou funkci.
Ve 14. týdnu těhotenství plod polyká plodovou vodu a je už schopné ji vylučovat ledvinami.
Dochází také k dalšímu formování kostí, hrudního koše a lebky. Vyvíjí se rovněž pohlavní orgány. Dále se vyvíjí svaly. Některé svaly se už dokáží stáhnout. Plod je i nadále aktivní a v děloze se hýbe. Maminky však stále tyto pohyby necítí.
Hladina hormonu u matky se vyrovnává, a proto se těhotná žena cítí lépe než v předchozím období. Přírůstek na váze zatím není velký. Mnohé ženy prožívají druhý trimestr jako citlivé, ale i sexuálně zaměřené období. Těhotné ženy se zpravidla cítí mnohem lépe než během prvního trimestru.

15. týden

V patnáctém týdnu plod rychle roste do délky. Plod má již i zřetelné řasy. Vznikají také kožní buňky, které již obsahují pigment. Jeho oční víčka jsou však stále ještě srostlá. Vyvíjí se i mozek, který v této době již pokrývá tenká vrstva šedé hmoty.
V této době plod váží cca 100 gramů. Srdce plodu dokáže přepumpovat až 24 litrů krve. V některých případech už lze identifikovat pohlavní dítěte.
Těhotná žena v tomto období přibývá na váze a začíná se ji v prsou tvořit mlezivo, tj. tekutinu, kterou novorozeně saje do té doby, než se matce vytvoří první mateřské mléko. Zvyšuje se také výkon srdce matky. Je totiž třeba dodávat plodu více kyslíku.

16. týden

Tělíčko plodu dále roste, takže v porovnání s hlavou je již větší než v dřívějších týdnech. Plod je velmi aktivní a hodně se pohybuje. Pohlavní orgány jsou již velmi patrné a je ještě větší pravděpodobnost, že bude určené pohlaví dítěte. V této době je již vyvinutá i mimika plodu. Plod má tenkou kůži a stále ještě nemá vytvořený podkožní tuk. Kosti se dále vyvíjejí.
U budoucí maminky dochází k většímu prokrvení, díky čemuž často velmi dobře vypadá. Ženu čekají další vyšetření na zjištění možného genetického postižení plodu. Zkoumá se hladina hormonů, a pokud je výsledek nejasný, provádí se odběr z plodové vody. Těhotná žena dále přibírá na váze.


Diskuse (0 komentářů)

Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Těhotenství týden po týdnu
Kontakty