Úvod Těhotenství po měsících 5. lunární měsíc

5. lunární měsíc

Na konci pátého lunárního měsíce měří plod již 25 cm a má hmotnost 250 gramů. Tvoří se již podkožní tukový polštář, je však velmi tenký. Také už začínají růst nehty, řasy a vlasy. Matka už vnímá pohyby plodu.

17. týden

V 17. týdnu těhotenství dochází u plodu k prodlužování nohou. Proporčně už je velmi podobné miminku, které se později narodí. Dochází také k posilování svalů a k ukládání tuku. Vyvíjí se rovněž kostra, která je zatím tvořená jen pružnou chrupavkou. V okolí míchy se vytváří myelinový obal. Na konci 17. týdne těhotenství měří plod cca 12 cm.
Bříško těhotné ženy se postupně zakulacuje. Žena již může cítit první pohyby plodu. U budoucích maminek dochází ke zvýšení pigmentace kůže. U některých se mohou objevit i pigmentové skvrny v obličeji. Kromě bradavek tmavne i geniální oblast.

18. týden

Plod v osmnáctém týdnu těhotenství dále vytváří tukovou vrstvu. Vyvíjí se i kosti a mozková kůra. Miminko má vytvořené i klouby a dokáže reagovat na hudbu. Někteří odborníci doporučují, aby už v tomto období matka začala s plodem komunikovat. Žaludek i střeva jsou již vyvinuté a dochází k tvoření prvních výkalů.
U těhotných žen je typické rychlé přibírání na váze, které se pohybuje kolem půl kilogramu týdně. I když je přibírání důležité pro vývoj miminka, neznamená to, že by se těhotná žena měla přejídat. Je důležité se zaměřit spíše na kvalitu jídla (vitamíny, minerály atd.) než na jeho kvantitu. Pohyb (samozřejmě přiměřený stavu ženy) je také žádoucí.

19. týden

V 19. týdnu má plod zhruba 14 centimetrů. Tvoří se kožní mázek, který kryje tělo, ale také se tvoří základy trvalých zubů. Základy mléčných zubů byly již vytvořené v předchozích obdobích. Obličej plodu má již svaly. Díky tomu dokáže otevírat a zavírat ústa. V této době má již hlavička pouze 1/3 celkové délky plodu.
Těhotná žena v tomto období přibrala cca 3 kg a její bříško se postupně zakulacuje. Tuk se však ukládá i do dalších tělesných partií. Děloha těhotné ženy se dále zvětšuje. Mnohdy to ženy pociťují nepříjemné. Ulevit si můžete při cvičení ve vodě.

20. týden

V 20. týdnu těhotenství se plodu především prodlužují dolní končetiny. I nadále je miminko velmi aktivní. Cucá si prsty a celkově se snaží ručičkami prozkoumávat okolí. Maminka pohyby cítí, protože na rozdíl od miminka se děloha nezvětšuje, a tak je v děloze plod více „natěsno“.


Diskuse (0 komentářů)

Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Těhotenství týden po týdnu
Kontakty