Úvod Těhotenství po měsících 6. lunární měsíc

6. lunární měsíc

V této době je už plod velký kolem 30 cm a má hmotnost kolem 600 gramů. Oční víčka, která jsou do této doby srostlá, se rozdělují. V tomto období má už dítě šanci na přežití v případě, že by se narodilo předčasně. Jeho šance by byly zhruba kolem 70%.

21. týden

Plod má ještě v placentě dost místa, což se bude v budoucnu měnit. Placentou miminku přitéká stále více krve. Srdce miminka je slyšet i stetoskopem přes břicho. V tomto období se výrazněji vyvíjí mozek. Dochází k odlišení šedé a bílé mozkové hmoty. Začínaní se tvořit nervová spojení a také se dále vyvíjí další orgány. Má-li plod ženské pohlaví, tvoří se v něm vajíčka.
Pohyby miminka jsou výrazné. Těhotná žena zřetelně pociťuje, kdy její miminko spí a kdy bdí. Nejvíce aktivní je dítě večer či v noci.
U maminek se může projevit vystupování pupíku, což je následkem růstu dělohy. V tomto období také začínají těhotně ženě otékat ruce a nohy. To je dáno tím, že tělo zadržuje vodu. Ženu mohou také začít trápit bolesti zad.

22. týden

I ve 22. týdnu těhotenství se plod čím dál více podobá živému miminku. Oči zůstávají zavřené. Začíná se však už vybarvovat duhovka. Končetiny jsou vybavené nehtíky a v mozku se tvoří stále více nervových spojení. Celkově mozek roste. Vývoj zaznamenávají i játra, která již produkují enzymy. Plod má i své vlastní červené krvinky, které však mají menší životnost. V této době váží plod kolem 350 gramů. Matka cítí své miminko častěji. Spí totiž méně než v předchozích týdnech.
Těhotné ženy mají ve 22. týdnu zhruba 4 kg navíc. Je to však individuální. Některé ženy začínají trápit křeče v noze. Jedním z důvodů může být nedostatek hořčíku. Někdy ženy cítí tuhnutí břicha.

23. týden

Ve 23. týdnu těhotenství dochází k vyšší pigmentaci kůže miminka. Pod pokožku se také ukládá více tuku. Lépe už pracují i střeva, ve kterých se hromadí stolice. Ta však v miminku zůstává. Dostane se z jeho těla až po porodu. Fungují i ledviny miminka. Plod má cca kolem 28 cm a váží zhruba 480 gramů.
Velmi důležitý je vývoj mozku. Těhotná žena by ho měla podpořit zdravou stravou plnou vitamínů a nenasycených kyselin.
Mnohé ženy se začínají už hůře pohybovat. I přesto odborníci doporučují mírnou tělesnou aktivitu. Matce to prospěje. Vhodné je procvičovat i pánevní svaly, které ji umožní jednodušší porod. Těhotenství začíná být na ženě více viditelné. Zpravidla má už žena navíc kolem pěti kilogramů. Začínají se také objevovat poslíčci. To je laický výraz pro stahy děložní svaloviny. Čím více se bude žena blížit porodu, tím jich bude přibývat.

24. týden

Podoba plodu už se nijak výrazněji neliší od podoby čerstvě narozeného miminka. Ve 24. týdnu má plod cca 600 gramů a je velký 30 cm.
V tomto období se stále vyvíjí mozek, ale také jazyk. Tvoří se chuťové pohárky. Miminko dokonce už dokáže reagovat na určitý druh hudby. Vyvinuté jsou už všechny orgány. Výjimku tvoří plíce. I obličej je téměř vyvinutý. Pomalu se také oddělují oční víčka, která byla doteď slepená.
V pokročilejším těhotenství se objevují různé potíže v podobě bolesti zad, bolesti podbřišku, ale typická je i zácpa, krvácení z dásně atd. Žena se nemusí obávat. Tyto příznaky k pokročilému těhotenství patří.


Diskuse (0 komentářů)

Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Těhotenství týden po týdnu
Kontakty