Úvod Těhotenství po měsících 7. lunární měsíc

7. lunární měsíc

Na konci sedmého lunárního měsíce je plod dlouhý 35 cm a váží kolem 1 200 gramů. Plod roste a přibývá na váze poměrně rychle. Kromě toho, že se v těle matky pohybuje, může i škytat či plakat. Rozlišuje i základní chutě a pracují mu smysly. Rozvíjí se plíce. Tvoří se v nich tzv. antiatelektratický faktor.

25. týden

Plod se dále vyvíjí. Pro 25. týden je typické upravování poměru mezi mozkovou a obličejovou částí hlavy. Obličej se zvětšuje. Také se dále vyvíjejí pohlavní orgány. Srdce plodu bije ještě hlasitě než dříve. Miminko kromě klasických pohybů může i škytat a zívat a dokonce se i usmívá. Obecně jsou pohyby plodu více koordinované.
V tomto období se také rozhodne, jestli miminko bude pravák či levák. Vyvíjí se i plíce. Větví se na průdušky. Pokud by se plod v 25. týdnu narodil, stále však nebude moci dýchat bez pomocí přístrojů. V tomto období váží plod kolem 700 gramů.
Těhotná žena přibrala cca 5 kg. V 25. týdnu je nutné podstoupit glukózový toleranční zátěžový test. V těhotenství se totiž mohou objevovat poruchy metabolismu glukózy (např. těhotenská cukrovka). Problémy jsou pravděpodobnější u matek s nadváhou či mají-li vyšší věk.

26. týden

U miminka se v tomto týdnu více vyvíjejí ušní nervy, díky čemuž plod lépe slyší. Vnímá tak hlas své maminky, ale i další hlasy. Kromě toho dokáže plod také rozeznávat světlo a tmu. Vyvíjí se jeho svaly a přibývá podkožního tuku. Délka plodu je zhruba kolem 23 cm. Dále se také vyvíjejí pohlavní orgány.
U těhotné ženy se zvyšuje dechová frekvence, což může mít za následek její zadýchávání. Dalšími obtížemi může být pálení žáhy. Vhodné je vyvarovat se kořeněným, sladkým a kyselím jídlům. Nevhodné jsou i nápoje s bublinkami.

27. týden

Růst plodu rychle pokračuje a miminko má v této době v děloze už méně místa. Nachází si vhodnou polohu. V tomto týdnu má miminko ještě poměrně dost vrásek. Postupně se však jeho tělo plní podkožním tukem. Plod už začíná nacvičovat dýchání. Rozvíjí se také cévky v plicích.
Těhotná žena přibrala v této době už kolem šesti až sedmi kilogramů. Žena může být nemotorná, snadněji se unaví a celkově se přidávají různé potíže typické pro těhotenství.

28. týden

Kdyby se v 28. týdnu miminko narodilo, s největší pravděpodobností by přežilo, i když v této době ještě nemá vyvinuté plíce. Plod v této době má růžovou barvu. Postupně se mu tvoří podkožní tuk i kožní vaziva. Plod mrká a rychle se také vyvíjí mozková kůra. V této době může už plod pociťovat bolest. Ve vývoji pokračují i kosti.
Těhotenství je už velmi znatelné. Budoucí maminka se může často cítit unavená. Žena může nahmatat dítě přes břišní stěnu.


Diskuse (0 komentářů)

Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Těhotenství týden po týdnu
Kontakty