Úvod Těhotenství po měsících 8. lunární měsíc

8. lunární měsíc

V osmém měsíci plod dále roste. Už má kolem 40 cm a váží téměř dva kilogramy. Kolem chrupavčitých základů kostí se začínají ukládat vápenné soli. U plodu se vyvíjí mozek a šance na přežití v případě předčasného porodu jsou již velmi dobré.

29. týden

U plodu pokračuje tvoření tukové zásoby a vyvíjí se mozek, jeho závity a nervová spojení. Kromě toho se vyvíjí chuť a další smysly. U plodu dochází také k úpravě rytmu dechu. Plod občas dostane škytavku.
Budoucí maminka se nadále může cítit unavená a má potřebu častějšího močení, což je dáno tím, že děloha tlačí na močový měchýř. Jde o období, ve kterém žena hodně přibírá na váze. Objevují se také kontrakce dělohy (poslíčci). Z prsou může ženě vytékat mlezivo.

30. týden

Plod se v děloze obrací a v tomto období už bývá často hlavičkou dolů, tedy v běžné poloze, ve které je těsně před porodem. Miminko se v této době hodně hýbe. Lanuga v 30. týdnu začíná opadat. Miminko má zhruba kolem 1,5 kg.
Budoucí mamince se stále hůře dýchá a cítí se ještě více nemotorně. Není divu. Mnoho žen v této době přibralo už i více než 10 kg. Mnohé těhotné ženy v tomto období trápí bolesti zad.

31. týden

Plod i nadále roste. Rychle přibírá na váze díky tomu, že i nadále se zvětšuje vrstva podkožního tuku. Stále dokonalejší je také nervový systém plodu. Matka má v této době v sobě kolem litru plodové vody, která se neustále obměňuje. Plod do ní močí, ale také ji polyká. Kromě plic jsou všechny orgány téměř vyvinuté.
U žen v tomto období více přibývají bolesti zad, pánve, hrudního koše atd. Intenzivnější jsou i kontrakce dělohy a těhotné ženy mohou mít problémy se spánkem, protože si kvůli rostoucímu bříšku obtížněji hledají vhodnou polohu ke spaní.

32. týden

I nadále se u plodu ukládá podkožní tuk. Miminko přibírá na váze a v této době už má buclatý tvar i růžovou barvu pokožky. Miminko se hodně hýbe, když je vzhůru, ale to je málo. Většinu času spí. Plodu se také zpevňují kosti.
Těhotná žena ještě více přibrala na váze. Některé ženy se až v této době chystají na mateřskou dovolenou, jiné už jí nastoupily. Záleží na konkrétním povolání.


Diskuse (0 komentářů)

Nový příspěvek
Copyright 2006–2023 © Těhotenství týden po týdnu
Kontakty