Úvod Těhotenství po měsících 9. lunární měsíc

9. lunární měsíc

Vývoj dítěte se chýlí ke konci. Dochází k závěrečné poloze, ve které se dítě narodí. Pokud je vše v pořádku, je to hlavičkou napřed. Dokončuje se vývoj orgánů, ale i kostí a dítě má více podkožního tuku.

33. týden

V této době má většinou plod v děloze ustálenou pozici. Dále přibývá na váze a sílí jeho kosti. Vyvíjí se jeho zrak. V 33. týdnu má zhruba dva kilogramy. Některá miminka mají v této době hlavičku porostlou vlásky, které jsou jemné. Postupně se dokončuje i vývoj plic.
Maminka by v této době měla jíst více vyváženou stravu zaměřenou na vápník. To kvůli tomu, aby přispěla ke kvalitnímu vývoji kostí. U mnoha žen se v tomto období objeví změny emocí, které souvisí s blížícím se porodem a obavami z něj.

34. týden

Růst plodu nadále pokračuje. Rychle se vyvíjí především jeho kostra. Lebka je tvořená tenkými kostěnými šupinami. Mezi nimi jsou mezery. Rostou i nehty. Plod již nemá v děloze tolik místa jako dříve. Proto musí mít skrčenou polohu. I kvůli tomu jsou pro matku velmi zřetelné jeho pohyby. Plod by v této době už měl být hlavou dolů. Na konci tohoto týdnu dozrávají plíce plodu.
U budoucí maminky je patrný další nárůst na váze. U každé ženy je individuální. Žena v této době si už přeje, aby porodila, protože má stále větší problémy způsobené pokročilým těhotenstvím.

35. týden

Plod roste, zakulacuje se a má stále růžovější pokožku. Vnitřní orgány jsou téměř kompletně hotové. Jen plíce ještě stále dokončují svůj vývoj. Miminko v této době má už své první sny.
Děloha je u těhotné ženy hodně vysoko, což má za následek obtížnější chůzí a dechové problémy. Budoucí maminka už by měla mít připravené věci do porodnice. Může totiž dojít k předčasnému porodu. Není nijak výjimečný.


Diskuse (0 komentářů)

Nový příspěvek
Copyright 2006–2023 © Těhotenství týden po týdnu
Kontakty