Úvod Plánování těhotenství

Plánování těhotenství

Pokud se partneři rozhodnou mít dítě, je třeba se tomu přizpůsobit. Rozhodně by měla žena vynechat ze svého životního stylu kouření, alkohol, očkování a měla by se zaměřit i na správnou výživu, která bude obsahovat mnoho vitamínu a výživných látek. Pro dobrou kondici je dobré začít se cvičením. Přípravu na plánované těhotenství je vhodné začít minimálně tři měsíce před plánovaným početím.

Věk partnerů plánující dítě

V poslední době je trendem, že ženy odkládají otěhotnění do vyššího věku, čímž se otevírá otázka, zda jde o správný krok.
Jaký je optimální věk matky? Z biologického a genetického hlediska by žena měla optimálně otěhotnět v období mezi 20. - 24. let. Mnohé ženy však v tomto věku ještě nejsou ekonomicky zajištěné, a tak těhotenství odkládají do pozdější doby. To se týká především dívek, které chtějí dosáhnout vysokoškolského vzdělání.


Před 20. rokem ženy jsou sice biologicky schopné otěhotnět, ale nejsou ještě duševně připravené na těhotenství a následné mateřství.
Čím je žena starší, tím klesá pravděpodobnost prvního otěhotnění. To se týká především matek nad 30 let.
Rizikovější bývá těhotenství žen po 35. roce jejich života. Zde narůstá riziko vývojových vad plodu. Je zde pravděpodobnější např. narození dítěte s Downovým syndromem. Právě proto je každá těhotná žena nad 35 let považovaná za rizikově těhotnou a rizikovou rodičku.
Těhotná žena nad 35 let by se měla podrobit speciálnímu vyšetření, které je zaměřené na diagnostikování vrozených vývojových vad. Dále by měla pravidelně navštěvovat prenatální poradnu a pečlivě dodržovat vše, co se ženám v těhotenství doporučuje.
Na zdraví dítěte a možnosti otěhotnění se projevuje i věk otce. Ne však tak výrazně jako věk ženy.

Oplození

Oplodněním začíná těhotenství. Oplodnění neboli fertilizace vzniká splynutí dvou pohlavních buněk v zygotu za účelem vzniku nového organismu. K oplodnění u lidí dochází vpravením spermie do dělohy. Spermie obsahuje kromě pohlavní buňky i cukry a proteiny, díky kterým může spermie v ženském těle žít kolem 48 hodin. Díky bičíku se spermie pohybuje a může se tak dostat do dělohy.
Při oplození se spermie s vajíčkem většinou střetnou ve vejcovodu a poté se dostanou do dělohy, kde zakotví. Spermiová buňka se dostane k vajíčku díky malého váčku enzymů, kterými naruší povrch vajíčka. Narušení povrchu vajíčka může trvat až 20 minut.
Uhnízděním vajíčka začíná těhotenství. Oplodněné vajíčko se však do dělohy dostává až cca čtyři dny po oplodnění. Až poté se uhnízdí.


Diskuse (52 komentářů)

Linda, (02. 11. 2012 09:40) Reagovat
Plánuji tak za rok otěhotnět a jsem kuřačka. Přítel mi pořád říká, že bych měla přestat kouřit už teď ,aby se mi vyčistilo tělo a neměla jsem v těhotenství "kuřácké absťáky", že bych byla nervózní a plod by to špatně ovlivňovalo. Co si o tom myslíte vy? Obracím se především na matky-kuřačky. Jak jste to v těhotenství, popřípadě před těhotenstvím vyřešily? Díky za rady.
Věra, (19. 11. 2012 16:53) Reagovat
Já jsem kuřačky, i když nikterak silná. Kouřila jsem spíš při nějaké příležitosti, kdy jsem si dávala víno, takže mi kouření v těhotenství ani moc nechybělo. Přestala jsem kouřit až v okamžiku, kdy jsem se dozvěděla, že jsem těhotná - v šestým týdnu těhotenství.
Lenka, 29let, (26. 12. 2012 10:12) Reagovat
Dobrý den. Pokoušíme se s manželem o miminko skoro rok. Ráda bych trochu zhubla a chtěla bych pravidelně cvičit podle Jilien Michells,nevím přesně,jak se píše její jméno. Je to 30denní program hubnutí. Myslím, že zrovna během následujícího měsíce neotěhotním, ale kdyby náhodou, neuškodím tímto cvičením správnému uhnízdění oplozeného vajíčka a následnému vývoji mimča? Děkuji za odpověď
Monika, (11. 01. 2013 11:09) Reagovat
Tak jsme se s manželem také rozhodli, že se rozmnožíme.:) Doufám, že než skončí tenhle rok, že nás bude o jednoho víc. I když...Nemusí to jít tak rychle. Nechci se tím stresovat, ale snad alespoň tenhle rok otěhotním.
Denisa, (20. 02. 2013 19:00) Reagovat
Já bych chtěla otěhotnět, respektive se začít snažit na konci roku. Zatím se snažím více cvičit (hlavě svaly pánevního dna), ale i nekouřit, zdravěji jíst...Zkrátka trochu připravit tělo na těhotenství. Už jsem vysadila i antikoncepci, takže možná se to povede dřív, ale zatím si s manželem dáváme pozor. Ještě bychom chtěli stihnout poslední letní dovolenou, ale když otěhotníme dřív, nic se samozřejmě neděje. Naopak.:) Lepší než čekat dlouho a marně.
Katka, (05. 03. 2013 15:01) Reagovat
Také jsem plánovala otěhotnět tak za rok. říkala jsem si, že to bude ideální, ale že zase ta pravděpodobnost otěhotnění není velká, tak jsme se s partnerem přestali chránit a hned na to jsme otěhotněli. Možná dokonce na první pokus...To jsme nečekali, trošku nám to zkřížilo plány, ale už se nemůžeme dočkat.:)
Rina, (11. 03. 2013 11:25) Reagovat
To má někdo štěstí. My se pokoušíme sedm měsíců a pořád nic, ale tak zase to není tak dlouhá doba. Snad se brzy dočkáme.:)
Anna, (28. 03. 2013 07:56) Reagovat
Chceme se začít snažit na podzim. Ještě bysme si užili poslední pěkné léto jen ve dvou, ale vysadila jsem prášky a od té doby mám hodně nepravidelnou menstruaci. Bojím se, že se nám tímhle stylem bude špatně plánovat početí.
Lucie, (09. 04. 2013 06:08) Reagovat
Ono hodně záleží, jak jste měla menstruaci před tím, než jste začala prášky brát. S velkou pravděpodobností se vám menstruace do podzimu srovná.
Alena, (31. 05. 2013 06:38) Reagovat
Většina žen má po vysazení antikoncepce potíže s menstruací, zvlášť když ji brala delší dobu. Srovná se to. A i když ji budete mít nepravidelnou, tak nemusíte mít žádné potíže s otěhotněním. Jen nebudete vědět, kdy máte přesně plodné dny podle menstruace, ale tak lze to vypočíst podle bazální teploty.
Hanka, (17. 07. 2013 05:42) Reagovat
je to individuální, mě se menstruace po vysazení prásků srovnávala rok.
Salina, (06. 06. 2013 05:48) Reagovat
Až budete aktuálně chtít začít pracovat na miminku, zajděte si ke svému gynekologovi a prodiskutujte to s tím. Poradí vám, možná i něco předepíše pro snadnější otěhotnění.
Pam, (11. 06. 2013 11:27) Reagovat
Prý je na to dobrá kyselina listová. Podporuje otěhotnění. Nevím, ale myslím, že by se měla dát sehnat volně v lékárně v podobě nějakého potravinového doplňku.
Romana, (04. 05. 2013 20:40) Reagovat
Dobrý den,prvních 7 dní jsem si vzala antikoncepci z nového plata a pak už 5 dní ne. Měla jsem nechráněný sex 2. a 3. den po vynechání antikoncepce. Menstruace se mi ještě nedostavila. Můžu být těhotná?
Věrka, (07. 05. 2013 05:27) Reagovat
Dobrý den,teoreticky můžete být těhotná. I když ta šance asi není velká. Pokud jste v době nechráněného pohlavního styku ale měla plodné dny, vyloučit se to nedá.
Adéla, (13. 05. 2013 05:46) Reagovat
Stále se mi nedaří najít spolehlivou odpověď na to, co znamenají na těhotenském testu dvě čárky, přičemž jedna z nich je velmi slabá, téměř neviditelná. Nevíte někdo? Udělám si samozřejmě ještě další test, ale až tak za tři čtyři dny a nechci, aby mě to do té doby hlodalo.
Ludmila, (20. 05. 2013 14:14) Reagovat
Ona asi na to spolehlivá odpověď není. Prostě jen došlo k nějaké chybě na testu - podle mě. CO jsem si tak pročítala různé diskuse, tak u některé ženské s tímhle výsledkem na testu těhotné byly, některé ne.
Jindra, (20. 06. 2013 07:33) Reagovat
Podle toho, co jsem četla já, to znamená, žer těhotenství tam je, ale jde o krátkou dobu, takže je čárka ještě slabá. Kdy test zopakujete za týden, pravděpodobně tam už budou dvě čárky stejně výrazné.
Aneta, (04. 07. 2013 07:15) Reagovat
Kéž by se mi už také konečně objevily dvě čárky na těhotenském testu. Snažíme se s manželem o dítě už třičtvrtě roku a pořád nic. Já vím, že to zase není taková doba, ale problém je, že mě to hodně stresuje. Pořád se pozoruju, musím na to myslet. vím, že to otěhotnění nepomáhá. spíš naopak, ale nedokážu si pomoc. Jak se uvolnit a dát věcem volný průchod? Já to prostě neumím...
Vendula, (09. 07. 2013 09:23) Reagovat
Úplně vás chápu. Já se obávám, že jednou na tom budu úplně stejně. Znervózňuje mě celkově v životě, když něco nejde podle plánu. Je léto, tak odjeďte někam na dovolenou, najděte si nějaký koníček - něco, co vám odvede myšlenky. Přeji, aby se vám brzy ty dvě čárky na testíku objevily.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Těhotenství týden po týdnu
Kontakty