Úvod Porod

Porod

Porod představuje proces, při kterém se z plodu stává samostatný jedinec. Je úspěšným ukončením těhotenství.
Porod zpravidla začíná prasknutím plodového vaku a odtokem plodové vody. Také se objevují stále častější kontrakce. Podle nich poznáte, kdy zamířit do porodnice. Ženy by se měly vydat do porodnice v případě, že se kontrakce opakují každých 10 minut a trvají kolem jedné minuty.

Fáze porodu

Porod můžeme rozdělit do tří fází. Jsou jimi:

  • fáze otevírací: V této době se díky děložním stahům otevírá a zkracuje děložní hrdlo. Postupně se vytvoří souvislý porodní kanál, který umožní porod. Dojde k tomu díky hormonu oxytocin. Doba mezi jednotlivými kontrakcemi se zkracuje a prodlužuje se doba, po kterou kontrakce trvá. Doba porodní má různou dobu trvání. Někdy to může být přes 10 hodin, jindy je to kolem šesti hodin. Je to individuální. Tato fáze obecně déle trvá u prvorodiček.
  • fáze vypuzovací: Během této doby dojde k vypuzení miminka z dělohy. Děložní stahy nutí ženu tlačit. Plod by měl vycházet čelem k matčině hrázi. Tato poloha přispívá ke snadnějšímu porodu. Důležité je, aby v této fázi žena správně dýchala. To se naučí v předporodních kurzech, na které většina těhotných žen dochází. Pokud má dítě obvyklou polohu, dochází nejdříve k porodu hlavičky a dále ramínek a zbytku tělíčka. Brání-li cokoliv spontánnímu porodu, dochází k císařskému řezu. To může být např. při hrozbě, že dítě bude mít během porodu nedostatek kyslíku.
  • fáze porodu placenty: Po narození miminka dochází ještě k vypuzení placen. Tato fáze je různě dlouhá. Někdy lékaři urychlují vypuzení placenty tlakem na dělohu či injekcí, jindy je porod placenty přirozený.

Diskuse (26 komentářů)

Věra, (09. 01. 2013 09:03) Reagovat
Když jsem byla mladší a přemýšlela jsem o tom, jak budu jednou těhotná. Bála jsem se bolesti z porodu. Teď, když skutečně těhotná jsem, tak se kupodivu bolesti nebojím vůbec. Vydržely to jiné ženy, vydržím to také. Spíše se bojím, aby se porod nezkomplikoval a nestalo se něco miminku.
Radka, (22. 01. 2013 05:59) Reagovat
Já myslím, že to je přirozené. Všechny se bojíme, aby vše dobře dopadlo. Držím vám palečky. My už máme doma čtyřměsíční zdravou holčičku. Tak snad se jí i nadále bude dařit. Je to naše sluníčko.:)
Anežka, (07. 02. 2013 15:35) Reagovat
Chtěla jsem se zeptat, jestli někdo nevíte, zda jde přistoupit k císařskému řezu bez důvodu - jen na přání rodičky. Děkuji.
Hanka, (14. 02. 2013 07:58) Reagovat
To asi ne. Je to nepřirozené a zbytečné, když nic nebrání klasickému porodu.
Andy, (13. 03. 2013 10:56) Reagovat
Asi když o to budete hodně stát, tak vám císařský řez udělají, ale také se domnívám, že je to zbytečné. Raději vydržím porodní bolesti než mít jizvu po císařském řezu.
Erika, (09. 10. 2015 11:05) Reagovat
Já si myslím, že gynekologové na žádost císařský řez neudělají, když k tomu nejsou žádné specifické důvody. Usilují v první řadě o přirozený porod (i pro vás to je lepší), a až když to nejde, nebo už na ultrazvuku vidí, že by to mohlo být rizikové, tak volí císaře.
Gabriela, (30. 09. 2013 15:44) Reagovat
Vyvolaneho porodu se nemusite bat . Ja ho absolvovala a rozhodne to eni nic hrozneho. V den porodu vam aplikuji jednu az dve tabletky za delozni cipek. Ja prisla v sedm rano do porodnice a 12:35 jsme meli krasneho chlapecka. Ted jsem v patem mesici a ani spontaniho porodu se nebojim.Nerikam,ze to neni bolest ,ale rozhodne se to da vydrzet. Kdo se boji ,muze pozadat o Epidural.
Zdena, (03. 03. 2014 14:23) Reagovat
Mě tedy kamarádka popisovala ten vyvolávaný porod docela drasticky. Byla v nemocnici asi tři dny, než se podařil vyvolat. Přitom jí také slibovali, že to půjde rychle, ale asi jak u koho. Mě by zajímalo, jaké jsou skutečně ty následky epiduralu, někteří ho doporučují, jiní odrazují. Tak nevím.
Veronika, (13. 05. 2014 03:48) Reagovat
Jako obecně o porodech, tak i o těch vyvolávaných platí, že jsou individuální. U některých rodiček jde vše, jak po másle, u některých jsou komplikace. Všem přeji, ať patří do první skupiny.
Kristýna, (29. 12. 2015 15:14) Reagovat
Mě tedy vyprávěla kamarádka o tom, jak jí vyvolávali porod a bylo to docela náročné. Malému se vůbec nechtělo ven, v jednu chvíli to bylo i dost dramatický, ale naštěstí všechno dobře dopadlo a má krásného chlapečka.:)
Týna, (30. 06. 2016 07:09) Reagovat
Jsem na začátku třetího měsíce a říkám si, jestli vůbec informace k porodu mám zjišťovat. Vždycky jsem byla názoru, že člověk by měl být informovaný. Na druhé straně si myslím, že v tomto případě všeho moc škodí. Jak se k tomu stavíte vy?
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Těhotenství týden po týdnu
Kontakty